Żyjemy dzięki wodzie. Ciało człowieka składa się z niej w 60%. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne dla pracy układu krążenia, dla pracy mózgu. Wpływa także na nasz metabolizm.

Wodę tracimy każdego dnia w postaci moczu, w wyniku działania układu pokarmowego, w trakcie oddychania oraz przez skórę. W ciągu doby jest to średnio 1,5 – 2,5 litra. W upalne dni oraz podczas wytężonego wysiłku fizycznego znacznie więcej. Dlatego właśnie picie wody powinno stać się naszym nawykiem.

Systematyczne picie wody przez cały dzień, w połączeniu z brakiem soli w diecie, może pomoc nam zwiększyć tempo metabolizmu nawet o 30%. Dlatego właśnie każdy pacjent GACA SYSTEM otrzymuje indywidualne zalecenia dotyczące picia wody.

10 Tajników Sukcesu. Zasada 6: Pij wodę

Zasada nr 6: Pij wodę – systemowo

Jednym z elementów terapii nadwagi i otyłości stworzonej przez Konrada Gacę jest systematyczne picie wody. Pacjenci otrzymują od ekspertów szczegółowe zalecenia: jedni piją wodę co 30 minut, inni co 45 minut, jeszcze inni – co godzinę. Mogą się pojawić jeszcze inne indywidualne ustalenia.

System picia wody polega na tym, że w określonych odstępach czasowych, np. co 30 min. pijemy 200 ml wody (lub inną zaleconą ilość), później następuje przerwa i znów za 30 min. pijemy kolejne 200 ml.

Przez cały dzień pacjent wypija więc kilka litrów wody, ale nie należy jej „sączyć” przez cały dzień, tylko trzymać się określonych odstępów czasowych i ilości.

10 Tajników Sukcesu. Zasada 6: Pij wodę

Tylko woda jest płynem dodatnim, pozostałe płyny są płynami ujemnymi. Oznacza to, że należy w ciągu dnia wypić zalecaną ilość wody, a kiedy dodatkowo zdarzy się nam wypić inne płyny: kawę, colę light czy pokrzywę, należy wypić więcej wody o tyle, ile wyniosła ilość tych pozostałych napojów. Jeśli więc w ciągu dnia otrzymamy zalecenia wypicia 3 l wody, a poza tą ilością wypijemy 0,5 l innych płynów, należy uzupełnić wodę o dodatkowe 0,5 l, co da bilans: 3,5 l wody i 0,5 l innych płynów.

– Jeśli chodzi o colę light, zawsze warto swój organizm poznać – sugeruje Konrada Gaca, twórca GACA SYSTEM. Polecam sprawdzić, czy cola light, czy np. bezcukrowe gumy do żucia dają Wam komfort, zastępując „słodkie”, czy lepiej ich jednak nie używać. U niektórych pacjentów te produkty powodują wzrost apetytu – dodaje ekspert.